X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
text

آشنایی با کولاک پدیده ای سهمگین - 1

آشنایی با کولاک پدیده ای سهمگین

 


وزش بادهای سرد با سرعتی حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت ،‌ همراه با ریزش برف و کاهش درجه حرارت به کم تر از ۱۲ درجه زیر صفر از جمله حوادثی است که در اکثر جاده ها و نواحی کوهستانی شمال کشور به وقوع می پیوندد و خسارت های جانی و مالی فراوانی به بار می آورد . 

لبه های خارجی یک کولاک ، دارای بادهای شدید با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت است که تا میزان ۱۲۰ کیلومتر در ساعت و حتی بیشتر نیز افزایش می یابد . این نیروی افزایش یافته ، باعث حرکت کولاک از مرکز آرام آن می شود . وقتی کولاک فرا می رسد ، باران شدید و سیلاب رخ می دهد که معمولاً خطرهای بیشتری نسبت به طوفان جوی ایجاد می کند . 


بادهای شدید و باران مناطق سیلابی ، موجب خسارت های گسترده و سیلاب می شوند . در مناطق دریایی ، کولاک ها امواج عظیمی در دریا ایجاد می کنند که بصورت موج های جذر و مددار بزرگ به ساحل می رسند . بیشتر کسانی که در کولاک جان خود را از دست می دهند ، در این سیلاب ها گرفتار می شوند . 


کولاک ها آرام حرکت می کنند . افراد گرفتار شده ممکن است چندین ساعت در معرض کولاک باشند ، مرکز کولاک به آرامی حرکت می کند و عبور آن از هر منطقه ، چند دقیقه تا نیم ساعت یا بیشتر به طول می انجامد . 


 


رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع کولاک  


۱ - کیف امداد و نجات هلال احمر را همیشه در منزل آماده داشته باشید . 


۲ - همواره به گزارش های هواشناسی رادیو و تلویزیون توجه کنید . 


۳ - وسایل یدکی خودرو و بنزین کافی در اتومبیل داشته باشید . 


۴ - نزدیکترین مراکز امدادرسانی ، مانند جمعیت هلال احمر ، راهداری ، درمانگاه ها ، آتش نشانی و قرارگاه های نیروی انتظامی را ، که در هنگام حادثه می تواند به شما کمک کنند ، شناسایی کنید . 


۵ - هنگام مسافرت ، در جاده های اصلی و مسیرهایی که امکان رسیدن امدادگران وجود دارد ، رانندگی کنید . 


 


رعایت نکات ایمنی هنگام وقوع کولاک  

۱ - هنگام وقوع کولاک ،‌ در مکان امن و مطمئن بمانید . فقط در صورت لزوم تغییرات اضطراری را انجام دهید . به خاطر بسپارید که احتمالاً باد به سرعت از جهت مخالف ، با نیروی بیشتری باز می گردد . 


۲ - هنگام کولاک و بوران ، تا حد ممکن از رانندگی در نواحی کوهستانی ، پرهیز کنید . 


۳ - در صورت ضرورت مسافرت در شرایط نامساعد جوی ، زمان خروج و مقصد مسافرت را به اطرافیان اعلام کنید . 


۴ - در صورت ضرورت مسافرت ، از وسایل و تجهیزات ایمنی استفاده کنید . 


۵ - مراقب سقوط درختان ، تیرها و دکل های برق باشید . 


۶ - در صورتی که وسیله نقلیه خراب شد ، پس از تماس با مراکز امدادی ، تا رسیدن کمک های لازم در داخل اتومبیل بمانید تا ازخطر سرمازدگی و عوارض ناشی از آن و حمله حیوانات درنده ، در امان بمانید . 


 


رعایت نکات ایمنی بعد از وقوع کولاک  


۱ - از انجام فعالیت های خسته کننده و بی نتیجه ، مانند پارو کردن برف و هل دادن اتومبیل ، که احتمال وقوع حوادث را بیشتر می کند ، خودداری کنید . 


۲ - اشخاص حادثه دیده را در پتو و لباس گرم پیچیده و ضمن مراقبت از نقاط آسیب دیده بدن ، با دقت آنها را به محل امن منتقل کنید  


 


توجه : این مقاله متعلق به سایت خبرگزاری ایرنا میباشد  

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه

Online User